Menu
Your Cart

Mentor & Mentee - Mine Aydoğan Kişisel Ebru Sergisi

Mentor & Mentee - Mine Aydoğan Kişisel Ebru Sergisi
SERGİ AMAÇLIDIR

PAYLAŞ

Eser Açıklaması

50 x 60 cm

Mentor & Mentee - Mine Aydoğan Kişisel Ebru Sergisi
0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL
  • Stok: SERGİ AMAÇLIDIR
  • Model: MAE003

Mine Aydoğan

1967 yılında Kars'ta doğdu. 1985-1990 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil A.S.D. mezun olmak. 1996-1997 Akdeniz Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Pedagojik Formasyon sertifikası. Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk Sanatları Anabilim Dalı'ndan Batik Tekniğinin Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) ile Farklı Tekstil Yüzey Yeniden Yapılandırma Yöntemleriyle Kullanımı ve Uygulamaları başlıklı teziyle mezun oldu (2013-2019). Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Programı Öğretim Üyesi. Görmek. ve Program koordinatörü (2002-devam ediyor).

Alanı ve çalışmaları ile ilgili birçok karma sergiye katıldı, yedi kişisel sergi açtı. Batik tekniği ve Türk Ebru Sanatı üzerine atölyeler düzenledi. Minyatür Osmanlı İznik çinileri ve desenli batik tekniği ile hazırlayan iki giysi tasarımı ile Türkiye şampiyonluğu (1997), Türkiye ikincisi (2001) ödüle layık görüldü. Antalya/Alanya'da düzenlenen "Uluslararası İpekböceği ve İpekli Dokumalar Sempozyumu"nda "İpekte Tarihi Alanya" konulu giysi tasarımı ile Alanya Bölgesi İpek Koza ve İpek Dokumadan Yapılmış Hediye Tasarım ve Üretim Yarışması'nda ikincilik ödülüne layık görüldü (Ekim 2011). ). Temel Sanat Eğitimi / Tekstil ve Moda Tasarımı ders kitabı yayınlandı (Adeon Yayıncılık Danışmanlık Paz. Tic. Ve San. Alternatif Yayınları, 2018, Ankara). Alanıyla ilgili bilimsel yayınlarının yanı sıra Batik sanatı başta olmak üzere farklı tekstiller üzerine çalışmalar yapmaktadır. malzeme ile iki ve üç boyutlu özgün tekstil yüzey tasarımları, Klasik Türk Ebru Sanatı ve alçı kalıp tekniği ile Maske Tasarımları devam ediyor.

Tekstil sektöründe teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte popüler kültürün dayattığı hızlı ve hızlı üretimin bilinçsiz tüketimin geri dönüşü olan “Modada Kitsch” kavramı düşünülürken; “Al! Kullan! At! Tüket!” düşüncesine karşı; üretim sürecini de dikkate alarak, “Bilinçli Tüket!”, “Satın Alma!”, Elindekini İyi Kullan! ”, Geri Dönüştür!” fikir olarak, doğal tekstil malzemeleri kullanarak kişisel-yüksek moda (Haute Couture) giyim tasarımları üzerinde çalışmaya ve bu doğrultuda eğitimlerine devam etmektedir. İnsan emeğine saygı çerçevesinde “Yavaş Moda” kavramı; Organik malzeme ve el emeğine dayalı tekstil ve moda tasarımı uygulamalarında “Yavaş Tasarım” ilkesine bağlı kalarak, geri dönüştürülebilirlik kavramı doğrultusunda “Giyilebilir Sanat” okulu çalışmalarına devam etmektedir.

Batik tekniği; Eko Baskı, Avalon, Shenille, Kapitone, İğneli (kuru) Keçe tekniklerini farklı tekstil lifleri ile birlikte kullanarak hikayeleriyle kumaş manipülasyonları şeklinde tasarımlarına yansıtıyor. Tekstil ve Moda tasarımında dijital teknolojiyi takip ederken, “Giyilebilir Akıllı Tekstiller” konusunda da yeni arayışlar içerisine giriyor.

Sergi Açıklaması